Nasze porady

PROFIKA BROKER
Rzetelność
Lojalność
Profesjonalizm
Transparentność
Uczciwość
 

 

Udostępniamy Państwu 8 wersji dwujęzycznego wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Częstą bolączką osób, które doświadczyły kolizji drogowej poza granicami kraju jest spisanie oświadczenia na miejscu zdarzenia, które wiernie opisze zaistniałą sytuację i powstałe szkody. Największe trudności pojawiają się wtedy, gdy uczestniczący w kolizji kierowcy nie mogą znaleźć wspólnego języka – i to w sensie dosłownym

Kiedy okazuje się, że porozumienie w jednym, znanym przez obu kierowców, języku jest nie możliwe, łatwo o błędy w oświadczeniu. Niejednokrotnie też okazuje się, że kierowca, który w kolizji był tym poszkodowanym podpisuje oświadczenie w obcym języku (lub też wypełnia obcojęzyczny druk) i tym samym bierze na siebie odpowiedzialność za kolizję. Takich sytuacji będą teraz mogli Państwo uniknąć!  Wystarczy, że będą mieć przy sobie (lub Państwa kierowcy flotowi) nasze dwujęzyczne oświadczenia – czyli takie w których obok treści w języku polskim znajdują się te w języki kraju, w którym doszło do zdarzenia. Druki mogą Państwo pobrać klikając w linki na dole strony.

 
Na start udostępniamy Państwu 8 wersji językowych: angielską, niemiecką, włoską, hiszpańską, rosyjską, turecką, portugalską i francuską. 

Przemysław Bona, v-ce prezes Profika Broker ds. flot i likwidacji szkód: W mojej ponad 12-letniej pracy w branży ubezpieczeń komunikacyjnych spotkałem się już z chyba każdym, możliwym problemem.  Dlatego z pełnym przekonaniem stwierdzam, że problemy z prawidłowym wypełnianiem oświadczeń zagranicą to często spotykanie zagadnienie. Kierowcy później niejednokrotne przecierają oczy ze zdumienia, że urwane na terenie Niemiec lusterko to nie naprawa rzędu 500 zł lecz 2000 euro, bo doliczyć trzeba odholowanie samochodu, lakierowanie czy wynajęcie na czas naprawy pojazdu zastępczego. Natomiast największe komplikacje dotyczą spraw, gdzie kierowca do tej pory przekonany o  tym, że to on był poszkodowany, dowiaduje się że jest sprawcą kolizji, gdyż tak mówi podpisane przez niego oświadczenie. Problem wydaje się błahy. Dopóki dany kierowca się z nim nie zetknie. Tak zawyżone szkody mają później wpływ na szkodowość całej floty, a te na wyższe składki płacone w kolejnych latach, dlatego warto o to zadbać.

Według danych  Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych  w 2015 Polacy spowodowali poza granicami kraju około 52 tysięcy kolizji. Natomiast brak rejestru, który pokazywałby w ilu zdarzeniach byli oni stroną poszkodowaną.

 

Pobierz dwujęzyczne wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym w wybranej wersji językowej (PDF):
 

 

 

 

Masz pytania? 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

 

PROFIKA BROKER

W podkategoriach prezentujemy krótkie opisy najważniejszych rodzajów ubezpieczeń
dostępnych dla przedsiębiorstw.

   

Ubezpieczenia finansowe Ubezpieczenia mienia Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Ubezpieczenia komunikacyjne Ubezpieczenia techniczne